Nikita je 11 let stará klisna Haflingera. Letos v únoru se akutně schvátila ze sena. „NENÍ SENO, JAKO SENO!!!“. Seno, ze kterého se klisna schvátila bylo sečené v květnu. Od února je již seno pečlivě vybíráno, klisna žije v malém Paddock Paradise, chvilku jsme podávali na přilepšenou čistící byliny. Jakmile se nám podařilo odstranit spouštěče schvácení/laminitidy, začalo se klisně lépe chodit a odstranili jsme tak akutní stav. Nyní budeme postupně upravovat přirozeným trimem a pomáhat tím kopytům opět se vrátit do původního zdravého tvaru…
Stav po 5ti měsících… horní část kopyta reagovala na změny k lepšímu a roste již opět s osou celého prstu.. Prevence je velmi důležitá, těmto kopytům bude trvat min. 2-3roky než se opět vrátí zpět do původního stavu…
Zde je kopyto po jednom roce. Nikita se již pohybuje naprosto bez problému, stěna ve špici ještě chybí, ale dorůstá. Kamenitým terénem jde opatrně, ale nijak výrazně bolestivě. Majitelka již začíná pomalu jezdit! Perfektní!
Zde je stav Nikitky pro porovnání nahoře srpen 2012 a dole září 2013! Díky majitelce, která striktně dodržela režim krmení a vybudovala malý Paddock Paradise!!! Přirozený trim aplikován každých 6 týdnů. Kopyto se bude ještě pár měsíců obnovovat do dokonalosti, ale již nyní je Niki pohodlně se pohybující a vyráží na vyjížďky!
A robil jej niekto rozbor krvi na IR? Neni seno ako seno, ani kon ako kon. Co jednemu nerobi problem, ineho dostane na „lopatky“. Nech sa jej dari.
no a proč je tedy seno sečené v tom či onom období roku, špatné a proč…???
IR je inzulinová rezistence? Lze u nás v ČR tedy tyto testu udělat? Ještě před asi 2 roky mi bylo sděleno, že se to dělá jen u psů.
Jestli se nemýlím, seno sečené v květnu je velice výživné (je to dost často před květem, tudíž fakt nadupané) a tudíž pro některé koníky je to prostě „moc“. Jak se zdá, koník je zvíře povětšinou skromné a potřebuje spíše méně, než více.
Bohužel chov rustikálních plemen koní (resp. spíše pony) obnáší i nutnost porozumět jejich odlišným nutričním požadavkům, což se často neděje. Seno, které se dá běžně koupit, je vyráběné konvenčně pro potřeby vysokoprodukčních zvířat, tedy zejména skotu (i když u toho už je krmení senem na ústupu), drobných přežvýkavců a sportovních koní (samozřejmě, že sportovat může i hafling, ale v tomto případě jsou pod termín „sportovní“ schovaní koně šlechtění na vysokou výkonnost při zvýšení požadavků na výživu). Sehnat seno s dostatečným podílem balastní vlákniny je složité, ne-li přímo nemožné, tenhle problém se dá řešit jen přidáváním slámy, která ale také není ideální a ne každý kůň ji ochotně přijímá. Stejně tak by bylo velmi složité zajistit ve smíšeném stádu koní, aby se sporťáci, teplokrevníci a plnokrevníci dostali jen k „lepšímu“ balíku, zatímco rustikální plemena a pony k tomu „horšímu“.
V měsíci říjnu 2012 byl definitivně schválen a podepsán prezidentem České republiky Zákon 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, který mimo jiné v části první uvádí:
§ 2, 1) Zakazuje se týrání zvířat
§ 2, 2) Zakazují se všechny formy propagace týrání zvířat
§ 4, 1)
Za týrání se považuje – i) podávat zvířeti bez souhlasu veterinárního lékaře veterinární léčiva a přípravky s vyjímkou těch, které jsou volně v prodeji, provádět krvavé zákroky, pokud nejsou prováděny osobou odborně způsobilou, nebo úpravu kopyt a podkovářské úkony, pokud nejsou prováděny osobou, která splňuje odbornou způsobilost podle zvláštního právního předpisu. Za tyto zákroky se nepovažují paznehtářské úkony.
V prvním případě je odborně způsobilou osobou dle vysokoškolského vzdělání veterinární lékař.
Druhou odborně způsobilou osobou dle zvláštního právního předpisu Národní soustavy kvalifikací je pouze osoba, která má postaru úplnou kvalifikaci v oboru Kovář – podkovář a dle nového Podkovář – zemědělský kovář a nebo osoba s profesní kvalifikací Pomocník podkováře, Podkovář a Podkovář specialista. Ostatní jakékoliv certifikáty neopravňují jakoukoliv osobu k této činnosti. Celý popis najdete na http://www.narodni-kvalifikace.cz/detailKvalifikace.aspx?id=291&s=22.
Z tohoto znění zákona může dojít i k tomu, že majitel který ať vědomě nebo nevědomě nechá upravovat jakkoli kopyta koní od osoby odborně nezpůsobilé může být potrestán za napomáhání porušování zákona na ochranu proti týrání zvířat.
Při uvedení zákona v den platnosti dojde i k tomu, že člověk který sice vlastní Živnostenský list, ale neprokáže odbornou způsobilost ( nepředloží výuční list, osvědčení profesní kvalifikace v daném obor ne certifikáty kopytářství ), vědomě týrá zvíře.