Letos v lednu jsem byla pozvána pracovně do Afriky, kde jsem měla možnost poznat podmínky a stav kopyt koní. Byla jsem velmi mile překvapena v jedné stáji a tak se s vámi chci podělit o tuto zkušenost. Kopyta těchto malých – drobných koníků, na můj vkus příliš hubených, byla v tak perfektním stavu, že by jim mohl kdejaký kůň a i majitel závidět.
Není divu, podmínky, ve kterých žijí a strava, kterou přijímají jim evidentně prospívá :).
Koně mají neustále k dispozici palmovou trávu (velmi chudá na karbohydráty), vodu a jsou přikrmováni obyčejnými sennými granulemi a kokosovou drtí. Stádečko je 5ti členné, smíšené – klisny a valaši. Nejmladšímu bylo 14let a nejstarší klisně přes 30let. Všichni se těší bezproblémovému zdraví a s jejich úžasnými kopyty se mohou pohybovat po kterémkoliv terénu.
Kopyta mají bez stresových kroužků, bílá čára krásně „utažená“. Úhel kopyt a délka špice zapadal do našeho modelu… jako od mustanga, posuďte sami…
Ali, paráda! To ti muselo v jednu chvíli srdce plesat a druhou chvíli krvácet při vzpomínce na většinu koní v naší drahé vlasti 🙁
Při diskuzích o kopytech, výživě a chovu koní se kolikrát divím, že ještě stále neutahujeme novorozeňata pevně do povijanu :((( Zabedněnost a staromyšlení většiny lidí mě překvapuje denně.
http://www.equichannel.cz/poznej-kopyta-koni
Úhel kopyt v tomto článku je poněkud odlišný od toho, který uvádíte coby ideální a to sice cituji: Také úhel přední stěny kopytní kosti je u všech koní po celém světě poměrně konstantní – okolo 45° u předních kopytních kostí a 50° u zadních.
Odchylka o 10% mě již poněkud zaráží.Jaký je etdy ideální úhel kopyt u mustang rollu?Dle mého logického uvažování a rentgenů přiložených ke článku v odkaze výše, je nejpřirozenější úhlování kopyt to, které odpovídá úhlu zdravé kopytní kosti……
To nemá být kritika nebo ěnco takového, jen se snažím srovnávat a porovnávat a vzdělávat.
Dobrý den Veroniko, naopak..jsem ráda, že se zajímáte… odpovím Vám, co nám potvrdil výzkum provedený Jaime Jacksonem ve Velké Pánvi v Nevadě… Prošlo jím 2000koní, tj. 8000 kopyt. Kopyta těchto koní vykazovala naprosto identické opotřebení, které AANHCP praktikanti simulují pomocí „Přirozeného trimu“. Tito koně také nevykazovali známky laminitidy ani Navikulárního Syndromu ani jinak deformovaných kopyt. Jejich kopyta a i oni samotní jsou příkladem perfektního zdraví. Úhly kopyt byly v rozmezí od 50°- 60°u předních, průměrně 54°a u zadních 53°- 63°, průměrně 58°… kopyta s úhlem 45° a menší jsou často s pouzdrem v nepřirozeném tvaru (přerostlé pouzdro s podsazenými patkami nebo postižené laminitidou). Problém s daty uvedenými v článku na EQCH je, že jsou často sebrané od koní, kteří jsou domestikovaní, nežijící v přirozeném prostředí a tudíž nemají opravdu přirozeně tvarované kopyto (ptk)… a dost často je úhel měřený nesprávně. Protože když se podíváte na tvar kopyta přirozeně tvarovaného, tak spodní část není plochá-rovná, ale ve čtvrtích máme laterální klenutost, také bývá často asymetrický tvar vnitřní a vnější strany, takže je nutné kopyto postavit a měřit na rovné zemi a měřákem, který umožní kopyto správně změřit, abychom dostali správný výsledek… snad jsem Vám odpověděla.. „problematika“ je složitější a určitě lepší v diskuzi, takže pokud se ráda vzděláváte, doražte na seminář 5.listopadu ;), tam se to dá nejlépe vysvětlit a porozumět… s pozdravem Alena V.