Moc ráda používám bylinky jako případnou doprovodnou léčbu při různých obtížích. Koně některé velmi rádi přijímají a v přírodě je i sami vyhledávají, ale na našich pastvinách je většinou nemají k dispozici… Vždy ale radši doprovodné podávání bylin při léčbě konzultuji s veterinářem…
Řebříček obecný Achillea millefolium
- proti mouchám, dobře působí při schvácení kopyt a zánětu kosti střelkové, první pomoc při krvácení
K vyhánění much z přístřešku můžeme vedle česneku pověsit i svazek řebříčku. Lze koně i řebříčkem proti mouchám natírat. Vnitřně pomáhá proti zánětům močového měcháře a revmatismu. Podněcuje chuť k jídlu a může se podávat i koním postiženým horečkou. Zvyšuje prokrvení horních cév a tak pomáhá při schvácení kopyt a zánětu střelkové kosti. Podávamě denně cca 30g sušeného nebo připravit čaj.
Vnější použití: rány můžeme ošetřit čerstvými listy nebo obklady s nálevem, můžeme použit i řebříčkový olej.
Řasy Algae
- odstraňují jedovaté látky, zvyšují výkonnost a vytrvalost, působí proti letní vyrážce a při zánětech v hubě.
Mezi nejznámější a nejlépe probádanou patří Chlorella. Má velmi silný účinek na krev a tělo. Obsahuje nenasycené mastné kyseliny, 12 vitaminů, mezi nimi všechny vitaminy B komplexu, biotin a další důležité minerální látky a stopové prvky. Má dobrý účinek na trávicí soustavu, na hladinu cholesterolu a posílení imunity. Má silný detoxikační účinek, což pomáhá při alergiích, revmatismu, neurodermatitidě a jiných. Posiluje zrak a pomáhá předcházet rakovině. Velmi dobře působí na ekzémy. Chlorellu můžeme koupit jako prášek či tabletky a jednoduše zamícháme do krmení.
Kontryhel obecný Alchemilla vulgaris
- pomáhá při zánětu spojivek, příznivě působí při ekzémech a problémech se srstí, je účinný při zánětech v hubě a čistí krev
Na jaře tvoří ve směsi s kopřivami báječný čaj na čištění krve. Při lehkých průjmech upravuje trávení a uklidňuje žaludek. Jeho nať obsahuje organické kyseliny, třísloviny, pryskyřici a saponiny a má protizánětlivý a uklidňující účinek. Stahuje a tiší křeče a hojí rány.
Česnek Allium sativum
- ke zlepšení celkového zdravotního stavu, chrání před hmyzem a silným napadením červy, upravuje střeva po užívání antibiotik
Aby svůj účinek mohl plně uplatnit měl by se podávat po delší dobu. Kojícím klisnám pouze v malých dávkách, protože by mohl dráždit hříbě, které by mohlo mléko odmítat. Má baktericidní účinek, rozšiřuje čévy a zlepšuje tak tok krve. Ničí choroboplodné zárodkky, bakteri a plíšně ve střevu a zabraňuje tak kvašení. Tiší křečové bolesti, brzdí růst nádorů a vyplavuje z těla jedy. Chrání před nemocemi dýchacích cest, upravuje střevní mikroflóru a přílišným začervením.
Aloe vera
- na ošetření ran a jizev, při ekzémech a popáleninách
Používá se u koní především zevně. Šťáva vede k ústupu otoků, zmírňuje bolest a stahuje. Při ošetření ran a jizev lze dosáhnout udivujících úspěchů. Má úžasný účinek při ekzémech a celkově má výborný účinek u kožních problémů. Hodí se k vymývání čerstvých ran a při slepené, neopečovávané srsti. Skvělé jsou z ní gely, masti, vodičky atd.
Osobně na Aloe nedám dopustit, velmi mi pomohlo při ekzému, takže můžu jedině doporučit 🙂
Proskurník lékařský, ibišek Althaea officinalis
- k předcházení křečovým kolikám, při kašli, bronchitidě a podráždění dýchacích cest, při kožních potížích a zánětech
Mletý ibiškový kořen má preventivní účinek u koní se sklonem ke křečovým kolikám. Příznivě ovlivňuje žaludeční vředy a záněty trávicího ústrojí. Při dýchacích obtížích se podávají listy a kořeny. Ulehčují vykašlávání a uklidňují dýchací cesty
Křen selský Armoracia rusticana
- působí hlístopudně jako podpora odčervení, zlepšuje celkový zdravotní stav, pomáhá proti nálevkám, podporuje vylučování žluči
Křen odčervení nenahrazuje, ale měl by podávat jako podpůrný prostředek během odčervování nebo v mezičase. Na otoky všeho druhu a nálevky se přikládá obklad z odvaru, který se upevní bandáží.
Arnika, prha Arnica montana
- akutní prostředek při poraněních, pro přetížené koňské nohy, při zhmožděninách
Arnika by měla patřit do každé domácí a stájové lékárničky. Je zvláště účinná, je-li při zraněních okamžitě při ruce. K ošetření přehřátých, přetížených nohou zředíme arniku vodou a roztokem omyjeme nohy. Stejným způsobem můžeme použít při tupém poranění. Jako bylina nebo tinktura by se měla používat jen zevně. Pro vysoce účinnou vnitřní aplikaci u všech druhů poranění by se měla podávat jen v homeopatických zředěninách. Pozor! Arnika může způsobit i alergické reakce. Masti a tinktury by se neměly nanášet na otevřené rány.
Až zase zbyde čas na spisování o bylinkách doplním :)… informace jsou čerpané z knihy Přírodní léčba koní od Cornelie Wittekové…