Je těžké popsat tuto metodu na jedné stránce, dalo by se o ní psát opravdu dlouho, ale já se budu snažit popsat ji stručně a pokud možno výstižně..
Na úvod bych ráda řekla, že tato metoda je založena na podrobném výzkumu divokých koní mustangů. Jsou naprosto zdravý, atletičtí a mají naprosto perfektní kopyta, která jsou schopna se bez obtíží pohybovat na jakémkoliv terénu. Přesně takovém, po kterém se chceme pohybovat s našimi koňmi. Proto tato metoda vychází z těchto koní jako modelu…

Jaime Jackson, o kterém si můžete přečíst více v dalších článcích a rozhovorech, provedl výzkum kopyt v koralech, kde se mustangové odchytávají. Výzkumem prošlo více jak 2000 koní, kde jim Jaime změřil úhly, délky špic a celkové proporce. Na tomto základě vyvinul techniku trimu, která je použitelná na všechna plemena koní-bez rozdílu.

Trim simuluje přirozené opotřebení (takové, které by nastalo, když by měl kůň podmínky, které vyhovují jeho biologickým potřebám equus caballus) a zároveň stimuluje jednotlivé struktury kopyta (střel, chodidlo, stěna atd.) k produkci pevné rohoviny…

Měřítko používané AANHCP praktikanty

 
Je to metoda celostní, zaměřuje se jak na prostředí koně, stravu, tak i na úpravu kopyt. Je naprosto neinvazivní, upravuje každé jednotlivé kopyto individuálně. Jejím cílem je, aby se koním chodilo pohodlně i v případě rehabilitace, to je její prioritou v oblasti „léčení“ kopyt nemocných (laminitis)  a deformovaných.

Takže bych chtěla zdůraznit, že u této metody je velice důležité umět číst z kopyta a znát přesně jak funguje a proč to tak je…
Prostředí je velice důležité pro celkové zdraví koně a tak i pro jeho kopyta. Proto Jaime Jackson vytvořil vynikající systém zvaný Paddock Paradise, který je opět inspirován prostředím divokých mustangů. Je to systém cestiček, po kterých se koně pohybují za potravou, vodou, místem na válení, stínem mezi stromy, přístřeškem a jiné.. v jednotlivých úsecích se cestička rozšíří, aby se zde koně měli potřebu zdržovat delší dobu. V tomto místě se vysype štěrk, kamení, prostě to, po čem chceme, aby naše koně byli schopni bez obtíží chodit.. Cílem PP je dobrá kondice, celkové zdraví a zdravá kopyta na základě stimulace jejich přirozeného chování. 
Strava, pořád se ještě o stravě divokých ví tak málo. Víme ale, že jejich pastva je velmi chudá na karbohydráty, minerály získávají olizováním půdy, skal aj., vitamíny ze slunce, ze země, z rostlin, z kůr stromů… Za potravou se neustále pohybují a ukusují po malých kouskách rostliny, byliny, větvičky, kořínky atd. Všechno potřebné pro jejich vynikající zdraví si získávají v množství přesném jaké potřebují..
Jejich kopyta jsou perfektní. Denně za potravou, vodou a při společných sociálních interakcích nachodí až 30km po různorodém terénu. Při tomto pohybu na takovémto terénu si kopyta obrušují do funkčního tvaru.  
Mustangové díky těmto všem důležitým faktorům jsou naprosto zdraví. V jejich přirozeném prostředí u nich nikdy nebylo zjištěno schvácení, navikulární syndrom a jiné deformity či onemocnění příbuzné.
Proto bychom se měli snažit našim koním tyto podmínky vytvořit, abychom dosáhli co možná nejlepšího celkového zdraví a zdravých kopyt naboso.
Metoda vznikla v Americe v 80. letech minulého století a  jejím hlavním představitelem je Jaime Jackson, který je považován za otce této metody, jako první začal pozorovat divoké mustangy a jejich kopyta.

původní článek byl publikován 17.2. na www.equichannel.cz, aktualizace proběhla 11.2.2011