Boty-pro-koně.cz  se zabývají ochranou kopyt. Obouváme koně všech plemen a různého využití, jak sportovního, pracovního tak i rekreačního.

 

Jak to všechno začalo? Již několik let se aktivně zabývám bosými kopyty, snažím se majitele koní navést na mnohem zdravější cestu v péči o koně a jejich kopyta. Zde je totiž potřeba zaměřit se mimo úpravy kopyt i na stravu, pohyb a prostředí.  S využitím koně také v některých případech vzniká i potřeba ochrany kopyt. Doporučuji tedy zdravější variantu ochrany kopyt a to boty pro koně. Kopyto v nich může optimálně fungovat a bota ho nijak neomezuje a neškodí. Výhodou také je, že je kůň nosí jen po dobu nezbytně nutnou – rehabilitace, závod, vyjížďka atd., po zbytek času je naboso.

„Měřítkem pro opravdu zdravá, silná kopyta je, že kůň naboso a bez jezdce (bez ochrany kopyt) je schopen projít jakýkoliv terén bez bolesti. Zatížení jezdcem již některým koním může způsobovat problémy. V takovém případě není nic jednoduššího než koni vybrat padnoucí boty a vyrazit!“

Boty pro koně? Proč?

  • bota chrání kopyto i v těch nejagresivnějších terénech, hlavně těch nepřirozených jako je práce na asfaltu/betonu.
  • Velkou pomocí budou boty koni v případě, že přechází naboso, nebude tak mít problém po sundání podkov s terénem, jezdec bude moci svého koně bez obtíží jezdecky využívat.
  • v případě kopyt nemocných nebo deformovaných jsou boty a jejich individuální speciální vypodložení doporučovány hlavně jako rehabilitační prostředek v léčbě.
  • boty mají výhodu, že je kůň nosí jen dobu nezbytně nutnou.

Boty pro koně? Ale které vybrat?

  • Všechny boty kromě těch terapeutických lze použít na rekreační vyjížďky a krátké vzdálenosti. Všechny jsou perfektně voděodolné, lze s nimi procházet potoky a bahnité terény. Na rekreaci převážně doporučujeme boty typu Old Mac´s G2, Equine Fusion a Renegades
  • Na dlouhé tratě (endurance) doporučujeme Easyboot glove, Easyboot glue-on Easyboot Epic a Renegades.
  • Boty pro léčbu doporučujeme Easysoaker, Rx a Equine Fusion.
  • Výběr bot tedy záleží jak na tvaru a velikosti kopyt daného koně, tak i na následném použití.


Boty pro koně ? Jak vybrat ty , které koni nejlépe padnou ? 

Vybrání a napasování těch správných bot pro daného koně a jeho kopyta může být někdy obtížné. Občas se setkáváme i s tím, že je nutné vyzkoušet několik typů botiček, popř. botky vypodložit, dát vložky, abychom vybrali ty správné. Jen rozměr kopyt nemusí vždy stačit.

Rozhodující může být celkový tvar, úhel a způsob pohybu koně…

Každá bota má své specifikum a každý jeden model boty se hodí pro různého koně.

Proto je pro nás důležité mít široký sortiment modelů bot, jen tak jsme schopni uspokojit potřeby koní  i jejich majitelů. Disponujeme tedy nejširší nabídkou modelů a nabízíme možnost zkoušení a pasování botiček přímo ve Vaší stáji, přímo na místě vyzkoušíme, jaký model bude nejvhodnější pro Vašeho koně.

 

Boty pro koně ? Jsou opravdu nutné ? 

Chtěla bych zdůraznit, že pokud je kůň schopen se zatížení jezdcem přejít jakýkoliv terén bez citlivosti a bolesti – troufám si tvrdit, že boty nejsou třeba.

Jsou-li boty třeba..

Naším cílem je vybrat pro Vašeho koně nejvhodnější model bot, který bude perfektně sedět a chránit tak jeho kopyta.

Náš sortiment bot se odvíjí od nejlepších zkušeností s kvalitou modelů a vhodnosti použití..

Něco málo z praxe…

Tato malá ponička se schvátila a nyní probíhá její rehabilitace, botičky ji pomohou se pohybovat pohodlněji a napomohou zrychlení ozdravného procesu. Vzhledem k velikosti a tvaru kopyt jí kromě Equine Fusion neseděly ostatní modely. EQF mají tu výhodu, že je může kůň nosit, jak při rehabilitaci, tak i při práci..

Tato kobylka je zdravá, má krásná, pravidelná, kulatá kopyta. Samotná chodí v terénu bez větších obtíží, ale s jezdcem se v terénu vyhýbá kamenitým cestám. Dle tvaru a velikosti měla majitelka na výběr mezi Old Mac´s G2, které již má pro svou druhou kobylku. Nakonec pěkně seděly i botky Renegades…

Majitelka poslední kobylky si také stěžovala na neuvolněný pohyb po tvrdém, ale zároveň chtěla boty se kterými může dělat jak drezurní práci, skákání, tak i účastnit se místních honů. Také nás omezoval ve výběru její velký rozměr kopyt, kde by Renegades neuspokojily a tvarově tedy nejlépe vyhovovaly Old Mac´s G2, které mají nejdrsnější vzor podrážky.