Tento systém chovu vymyslel Jaime Jackson na základě pozorování divokých mustangů ve Velké Pánvi. Pozoroval skupiny koní několik let. Mají svoje cesty, které v PP nazýváme „treky“. Po nich se instinktivně přemísťují na určitá místa, kde se nachází např. napajedla, skály obsahující minerály, odpočinková místa, různá místa s odlišnými druhy vegetace a dále. V podstatě se stále pohybují na jednom rozsáhlém území, které je jejich domovem, tzv. domovinou. Ta jim nabízí  všechno potřebné k jejich přežití.

Podíváme-li se na naše pastviny, jsou pravým opakem toho, co mají k dispozici svobodní koně žijící ve svém přirozeném prostředí. Malé ohraničené prostory nebo uzavřená prostranství. Koberec zelené vydatné trávy určené ke krmení krav. Nemusejí toho za den ani tolik nachodit, aby se nakrmili (-přežrali), takže pohyb je velmi omezen a jejich zdraví velmi ohroženo. Nemají dostatečnou motivaci k tomu, aby se pohybovali za potravou, vodou a jinými aktivitami.. Toto se výrazně podepisuje na jejich kondici a zdraví.

PP je tedy systém chovu, který imituje přirozené prostředí pro koně. Zajistí přirozený konstantní pohyb pomocí motivace, tak jak koni velí jeho instinkt. Lepší pohyb zajistí celkové zdraví a výbornou kondici, zlepší kopyta, chrání koně náchylné k laminitidě, před vyjížďkou jsou koně již zahřátí a v neposlední řadě zajistí našim koním psychickou pohodu. PP je použitelný kdekoliv…v chovné stáji, hříbárně, u sportovních koní, rekreačních a všech ostatních.

Ke stavbě tohoto systému využijeme již stávající ohrady a vytvoříme cestu. Podle počtu koní se bude odvíjet její šíře.

Tam, kde chceme, aby se koně příliš nezdržovali a více se pohybovali, tak zde bude cesta užší. Naopak tam, kde budeme chtít, aby se zdržovali, cestu rozšíříme atd. Cesty můžeme časem v některých místech vysypat štěrkem, ale pozor na momentálně „nejslabšího“ koně stáda!!! Použijeme takový materiál, na kterém chceme, aby si koně zvykali a později neměli na takovém povrchu problém.

Zase ale musíme brát ohled na momentální stav kopyt, hlavně u těch postižených laminitidou, které se rehabilitují. Taková kopyta by se na ostrých velkých kamenech mohla velmi otlačit a koně tak poškodit. Naopak drobný kačírek (0,5cm) je při rehabilitaci perfektní. Vše je individuální, nejlepší je se poradit s vašim odborníkem přes kopytní péči.

V některých částech můžou mít koně k dispozici písek na válení. Někde stromy jako ochranu před sluncem. O kousek dál zase napajedlo, minerální lizy a tak dále, zde se ve fantazii meze nekladou. Čím rozmanitější, tím lepší 🙂

Doporučuji si přečíst knihu Paddock Paradise, která Vám pomůže v realizaci: http://www.kone-naboso.cz/2011/11/kniha-paddock-paradise/

Cituji majitelé koní…z knihy Jaime Jacksona Paddock Paradise

S Paddockem Paradise nemůžu být šťastnější. Koně se hýbou celý den.“

Drží si svou váhu pěkně dole, daleko lépe než-li předtím. A zádové svaly mojí 20ti leté se výrazně zlepšily.“

Jejich kopyta jsou také lepší díky tvrdšímu povrchu. Všimla jsem si zlepšení v konkávnosti u obou.“

Koně vypadají, že to milují – jsou pořád na pochodu!“


Jaime…

Paddock paradise: můj pohled na psychologickou a fyzickou rehabilitaci

Ideální přirozený chov znamená, že koně jsou venku 24hodin denně, 7dní v týdnu s koňmi různého věkového složení, pohlaví, plemene a bez narušování jejich vlastního termoregulačního systému dekami. Také je nutné, aby měli koně možnost se schovat ve stínu v extrémně horkých, slunných dnech a možnost přístřešku jako ochrany před silným deštěm a sněžením.

Někteří lidé vytvořili opravdu moc pěkné paddock paradise ale opakovaně popisovali některé velmi „nepřirozené“ praktiky jako oddělování klisen a valachů kvůli obavě a nebo ignoraci. Například, nezáleží jak úžasné máte prostředí, jak perfektně krmíte, když je kůň osamocen – totálně sám a nebo jen oddělen plotem od ostatních bez možnosti dotknout se, opečovávat se navzájem – potom je toto nepřirozený život a vy způsobujete koni stresující, nešťastnou situaci.

Jednou jsem mluvil se ženou, která vede koňskou záchranku a povídala mi, že poník, kterému chtěla nechat upravit kopyta ´nebyl sám´protože měl možnost vidět své kamarády v okýnku ve svém přístřešku. Poník nebyl se svými koňskými přáteli a ona nemohla pochopit proč je konstantně laminitidní když ani nebyl krmen bohatým krmivem. Zarazilo mě, že někdo vedoucí záchranné operace má tak málo pochopení o fyzických a emocionálních potřebách tohoto tvora a drží tyto zvířata buď v úplné izolaci a nebo v malých, uzavřených prostorách, kde se nemohou dostatečně volně pohybovat.

Moji koně měli štěstí. Následoval jsem svoji intuici a snažil jsem se uzpůsobit jim přirozené podmínky ikdyž jsem neměl žádný model, který bych následoval. Ale protože teď je, tak nemůžu jen mlčet a doufám, že i vy ne. Jestli znáte někoho, kdo drží svou milovanou klisnu nebo valacha samotného na své zahradě, promluvte k nim. Nabídněte pomoc při hledání společníka. Vzdělávejte toho majitele. Domluvte se s ostatními v sousedství a udělejte paddock paradise  společně.

Potkávám mnoho koní, kteří by se díky PP mohli perfektně rehabilitovat. Jak fyzicky nemocní koně, tak i ti co mají psychické problémy – nešťastní koně držení ve stresujícím nepřirozeném prostředí. Je to na nás změnit jejich životy…

Pěkné odkazy a videa pro inspiraci naleznete zde… www.paddockparadise.com

Jako Paddock Paradise ČR nabízíme poradenství, projektování a realizování Vašeho PP u Vás doma či ve Vaší stáji :), neváhejte mě tedy kontaktovat (viz. kontakt). Stránky věnované tomuto projektu www.paddockparadise.cz budou brzy aktivní a plně k dispozici.

Pro zaslání „pravidel Paddock Paradise“ (pravidla pp) stačí projevit emailem zájem a velmi ráda obratem  zašlu.

tento článek vyšel prostřednictvím webu www.equichannel.cz dne 24.3.2010 a my mu moc děkujeme :)… Aktualizace proběhla 29. 10. 2011